Jaroslav Prchal – díl druhý
Rád bych tímto navázal na první díl mých vzpomínek na Jardu Prchala.
Karel „Gary“ Garhofer.
Občas se „utne“ i mistr tesař….
Po skončení aktivní letecké činnosti se Jaroslav věnoval plně modelařině a stavbě historických leteckých modelů. Jako aktivní člen klubu SAM 78 s členským číslem 328 psal do odborných časopisů články o historii a vysvětloval některé zapomenuté události a výročí. I přes zdravotní hendikep se snažil být na letišti a létat.
Letecká výstava u příležitosti 70. let zahájení leteckého výcviku na kluzáku „Hradečák“ (podzim roku 1937). Vernisáže se pochopitelně zúčastnil i nestor létání Jarda Prchal. Výstava probíhala od května do června roku 2007.
V roce 2009 proběhlo na letišti ve Všechově setkání historických modelů nazvaných Kyje 2009. Vzácné setkání s konstruktérem legendárního modelu RATA panem Miroslavem Šottem.
Přepis dopisu Jaroslava Prchala ze dne 1.11. 2011 zaslaný Ladislavu Kuhavému. Cituji:
Všem starým i novým „historikům“ k dnešnímu slavnostnímu otevření nového Klubu Historických Modelů a Motorů přeji mnoho úspěchů při stavbě a létání s historickými modely. Toto vše přeje Jaroslav Prchal, dosud žijící a létající skutečný „historický“ modelář s modelem VB 545, jež splňuje doslovnou terminologii historického modelu. VB 545 je ještě stavěna z kulatých špejlí o průměru šesti milimetrů, přepážky jsou vázány nití a další. Model létal již v roce 1942 a pohání jej motor Letná 6,3 který jsem taktéž vyrobil a dodnes je perfektně fungující. Pevně doufám, že Vám jej předvedu v letu na některém z Vašich Sletů.
Historikům třikrát zdar !!!
Na druhém Neletovém Sletu KHMM v Praze (2014).
S velkým potěšením jsem tvořil tuto prezentaci mapující částečně životní pouť pana Jaroslava Prchala. Chtěl bych poděkovat synovi Jardy (Petr Prchal) za poskytnuté fotografie z rodinného archivu a za spolupráci na vzniku této prezentace. Dále pak děkuji za poskytnuté fotografie z archívu Josefa Bednáře, Jiřího Dvořáka a Zdeňka Krupičky.
Karel „Garry“ Garhofer, Jindřichův Hradec 26.7.2020