Kdo vlastně jsme

Vážení přátelé, modeláři, návštěvníci těchto stránek

Kdo jsme a o co usiluje skupina leteckých modelářů – historiků, sdružujících se volně, kolem těchto webových stránek ?

Většina členů tohoto seskupení, ač stále mláda, je ve středním a vyšším věku. Všechny nás spojuje láska ke klasickému leteckému modelářství. Tedy k určitému způsobu typické volnočasové aktivity, kterou máme velice často spojenu se vzpomínkami na dětství, mládí, leteckomodelářské soutěže, vůni smrkových lišt, broušené překližky, balsy, acetonového lepidla a laku. Ano, nebojme si to přiznat: K lásce a obdivu k historickým leteckým modelům musí každý dospět a trpět určitou mírou sentimentu, mít zálibu v přesné manuální práci. Vzpomínky a neuskutečněné klukovské sny stále mladých jedinců budou asi hlavní motivací, proč se v dnešní době pouštíme do stavby a provozování modelů letadel, jejichž slávu dávno odvál čas….

Nedílnou součástí leteckého modelářství byla i výroba a provozování modelářských motorů. Mezi modeláři byli vždy i ti, kteří modelařili jen kvůli vůni paliva, zvuku motoru, ale také kvůli potlučeným prstům. Motory spíše sbírali, nebo je dokonce vyráběli pro svoji potřebu a radost. Nejinak tomu je i v našem seskupení…

Jako každá lidská činnost, dospělo i letecké modelářství, ve své dnešní podobě, ke dvěma extrémům: Na jedné straně špičkové letecké modely, které v podstatě nelze vyrobit amatérsky a na druhé straně masová produkce leteckomodelářských finálních výrobků, kde je modelář – kupec pouze pasívním spotřebitelem “hračky”.

Z důvodů výše popsané situace se stavba a provozování historických modelů stává určitým, přirozeným, návratem ke kořenům našeho koníčka.

O co usilujeme?

Snažíme se o stavbu a provozování leteckých modelů, jejichž konstrukce vznikaly a byly zdokumentovány v určitých časových úsecích. Modely stavíme a provozujeme v co největší možné technologické a konstrukční shodnosti s předlohou. Zároveň zohledňujeme skutečnost, že nelze vždy použít původní materiály a motory pro jejich nedostupnost (viz naše stavební pravidla).

Zároveň si uvědomujeme, že dnes již téměř neexistují podmínky pro provoz, původně volně létajících leteckých modelů a proto je povoleno RC řízení, za přísně stanovených konstručních změn originální předlohy.

Dá se říci, že ideje našeho klubu se shodují s původními ideály klubů SAM z počátku jejich existence. Většina těchto klubů se však od svých původních zásad značně odchýlila a dnes svojí činností nevyhovuje plně našemu pohledu na činnost klubu historických leteckých modelářů.

Náš klub se svojí činností snaží dokumentovat vývoj leteckých modelů a motorů a co nejvěrněji je oživit a uchovat v nezměněné velikosti a konstrukci, s původním charakterem pohonu, v provozuschopném stavu, pro dnešní mladou generaci a pro radost nás všech. Stavíme a provozujeme tzv. autentické repliky.

Výše uvedené řádky zní jako fráze, ale pravda bude jednodušší: Prostě nás to takto baví, jsme přesvědčeni o smyslu této naší činnosti a je to náš celoživotní KŮŇ. Ve svém přístupu k historickému leteckému modelářství jsme naladěni na “stejnou strunu”.

Kdesi jsem nedávno četl: “Dělej vše a udělej vše pro to, co Tě činí šťastným”. K tomu bych přeci jen dodal: Pokud to neomezuje ostatní. Naše záliba nás bezesporu činí v dnešní složité době šťastnými v krátkých okamžicích života, kdy se svému koníčku můžeme věnovat, ve dnešní, uspěchané a stresy nabité době.

Pokud se s našimi názory a přístupy k historickým leteckým modelům shodujete, nebo jsou Vám blízké, prolistovali jste naše stránky a naše činnost Vás oslovila, navštivte některou z našich akcí. V případě Vašeho zájmu Vám budeme na našich akcích nápomocni radou a při stavbě modelu a evt. obsluze motoru. Rádi Vás přivítáme jako nové členy našeho internetového seskupení.

Karel Slupský