Vosy na Vysočině 8. ročník aneb létání mezi kapkami deště.
Tradičním podzimním sletem Vos na Českomoravské vysočině otevíráme každoročně zimní sezónu činnosti KHMM. Naše svahové létání s Vosama patří k významným akcím klubu. Za 8 let své existence si akce získala své příznivce nejen v KHMM, ale stále více se sletu účastní i modeláři z klubů ostatních. Můžeme již hovořit o akci, na kterou se sjíždějí nadšenci z velké části Čech. Klub tak plní svojí úlohu, se kterou byl zakládán: přitáhnout k historické modelařině zájemce, které naše činnost oslovuje. V letošním roce se to zdařilo. Viděli jsme na kopci zcela nové tváře a to mě, jako organizátora, velmi těší. Někteří tradiční účastníci naopak chyběli… Nakonec se letos sešlo 21 „svahových vosařů“.
Každý, kdo někdy nějakou akci organizoval mi potvrdí, že nejde jen o ten jediný den, ale příprava zahrnuje od naplánování termínu i publikaci akce, vytvoření diplomů, účastenských listů, upomínkových nálepek, zajištění cen a samozřejmě finanční krytí. V našem klubu vše zajišťujeme z publikační činnosti a ze sponzoringu pořadatele dané akce. Naše slety mají spíše charakter setkání přátel se společným zájmem, než soutěžní akce. Zajistit lze téměř vše, kromě počasí…. Osobně, jako pořadatel, velmi trpím stresem z možného nedobrého počasí. Každý pořadatel mi jistě potvrdí, že je člověku prostě líto vyhodit tolik odvedené práce a akci zrušit pro špatné počasí, nebo posunout termín. Snižuje to jednoznačně kredit akce i pořadatele. U soutěže, kde se sjíždějí účastníci z velké dálky, již příště nepřijedou…. Vývoj počasí v letošním podzimu je vskutku podivným. S doprovodem padajících kapek a obavami z dalšího vývoje počasí, přijíždíme do Studence z místa srazu ve Ždírci. Na kopci drobně prší, chvílemi spíše mží a tak si říkám, že nás má Zeus přeci jen nepatrně rád. Fouká mírný větřík do zad a často je dokonce bezvětří dané větrným stínem kopce. Při mém příjezdu je na místě již asi desítka modelářů a nadšeně seřizují Vosy. Můj stres organizátora opadá a vím že soutěž, v nějaké podobě, odlétáme….
S deštníky po ruce jsme na Velké Bouli ještě nelétali. Snímek charakterizuje letošní soutěž…. Létali jsme ze značně sníženého startoviště, jak je vidět z horního snímku. Ve funkci zapisovatele fungoval tým Kulhavých a Láďa ještě stačil létat. Hlavním časoměřičem byl Petr Knob, který se letos ocitl bez soutěžního nástroje. Bylo více stopek a tak jsme si s měřením vypomáhali navzájem. Soutěž se tím rychle rozběhla. Přibližme si atmosféru na několika snímcích….
Zejména s větrem v zádech je důležitá technika a síla hodu modelu. Další sérii snímků ze sobotního závodu můžeme společně nazvat: jak to házím já….
Z pohledu do údolí je zřejmé, že se jedná o fyzicky poměrně náročnou činnost. V mokrém terénu je návrat s modelem náročný a nejen pro nás starší. Desítka soutěžních letů dá zabrat. Hluboce se skláním před výkonem asi nejstaršího soutěžícího, pana Jaroslava Cibulky z Klatov. Absolvoval celou soutěž a obsadil celkově 6. místo výkonem 287 sekund. Škoda třetího a pátého hodu…. Tak příště !!
Díky vzájemné spolupráci a troše štěstí soutěž rychle ubíhala. Dočkali jsme se na závěr, poprvé v historii i rozlétávání. Tentokrát o třetí místo mezi tradičními favority: téměř místním Martinem Krčálem a Františkem Beránkem z Klatov. Způsobem společného startu zvítězil Martin Krčál již za celkem silného deště.
Závěrem trocha statistiky, kterou spolu s tabulkami pohotově zpracoval tradiční „výpočtář“ Ing. Radek Loukota:
V tabulce vidíte celkové pořadí po sečtení výsledků a vyznačen je i nejdelší let soutěže. Z tabulky je patrné, že nedolétal Martin Křesadlo. Po nárazu do sloupu vysokého napětí poškodil neopravitelně model.
- Celkem bylo změřeno a zapsáno 207 letů.
- Průměrný let soutěže trval 25 sekund.
- Celkem modely byly ve vzduchu 5163 letových sekund.
- Při převýšení místa startu nad terénem 35 metrů a deseti letech, každý soutěžící nastoupal 350 výškových metrů a průměrně nachodil asi 4 kilometry…..
Již za deště se konalo konečné vyhlášení výsledků, předání diplomů a cen.
Cenu pro nejmladšího účastníka si odvezl za výkon 220 sekund Šrámek ml. Byl o 22 sekund úspěšnější než stejně mladá Krčálová Elen.
Nejúspěšnější ženou soutěže se stala výkonem 211 sekund paní Dagmara Kučerová z Přepeř u Turnova.
Cenu za nejdelší jednotlivý let soutěže v délce 69 sekund obdržel Miroslav Kučera a celkovým náletem 317 sekund obsadil celkově druhou příčku v pořadí.
Absolutním vítězem v počtu nalétaných sekund, se stabilními výkony ve všech pokusech, stal po zásluze Láďa Kulhavý z Berouna. Dosáhl výsledku 335 nalétaných sekund.
A ještě společné foto vítězů 8. ročníku soutěže na Velké Bouli v Novém Studenci 15.10.2022.
Závěrem mi nezbývá než poděkovat všem, kteří za velmi nepříznivého počasí přijeli a soutěžili. Je to pro mě a pro klub závazek do budoucnosti. Je to pro nás důkazem, že tato netradiční historicko-modelářská disciplína má smysl a že si dokáže získat dostatek zájemců aby byla životaschopnou. Důležité je, že soutěžící přicházejí i mimo náš klub. Soutěž by si již asi zasloužila vyšší organizační úroveň. To ale posoudíme po příštím ročníku…. Nezbývá než poděkovat všem, kteří se podíleli na hladkém průběhu a zrychlení vlastní soutěže, hlavně časoměřičům, zapisovatelce Janě Kulhavé, Radku Loukotovi za zpracování výsledků a statistiku. Dík patří i Martinovi Hurdovi za soubor fotografií a Petru Knobovi za video. Ceny, upomínkové listy a nálepky jsem věnoval já z pozice hlavního sponzora a organizátora akce.
Nostalgickým snímkem charakterizujícím letošní ročník soutěže, se jako hlavní organizátor, loučím a věřím, že se všichni ve zdraví a lepším počasí zase sejdeme na Velké Bouli v roce 2023. V té době to již bude jediná soutěž volných Vos na svahu s dostatečně dlouhou tradicí.
Kompletní fotogalerii naleznete ZDE.
Video jako již tradičně natočil Petr KNOB a naleznete jej ZDE.
V Plzni 16. 10. 2022 Dr. Karel Slupský