Tak, co jsme tu ještě neměli?
Aha, haha – HÁZEDLA !
Pomalu, ale jistě se blíží termín našeho prvního sletu a to na letišti Rogalo Klubu Všeň dne 22. dubna tohoto roku. Pepík Bezemek, coby hlavní organizátor přišel s myšlenkou zalétat si v průběhu dne s modely historických házedel zhotovených dle našich stavebních pravidel. Jediným omezením je velikosti modelu. Házedla mohou mít maximální velikost 20×20 palců. Modely se budou vystřelovat pomocí smyčky gumy o průřezu 1×3 milimetry a délky 150 milimetrů. Guma bude na jednom konci uchycena v držátku. Aby se předešlo případným protestům, tak gumová smyčka bude jedna a dodá ji pořadatel. Létat se bude pět startů a výsledný čas bude jejich součtem. Tento letecký nápad velice nadchnul v dětských létech úspěšného házedláře Michaela Vosiku a níže Vám všem předkládá svůj příspěvek.
Nemůže tomu být jinak – mnoho modelářů v dřívějších dobách začínalo se stavbou modelů stejně, jako se většinou začíná i nyní nejen u dětí – navíc s vidinou rychle si jít zalétat s vlastním modelem! A k tomu se ideálně nabízí a hodí házecí kluzáky, řekněme téměř z notoricky známé rubriky „pro mladé i staré“.
Zvláště v anglicky mluvících zemích se tyto modely objevovaly již v raných dobách v leteckých – modelářských časopisech i knihách, jako zpestření i lákadlo mladým, kteří se tak seznamovali s leteckou terminologií a zákonitostmi vlastního letu. Nezřídka byly doplněny cenovým rozpočtem materiálu v řádech centů, věřím, že kluci hned měli inspiraci a jasný cíl…
A jak to bývá – začalo se s těmito původně jednoduchými modely i soutěžit a zdolávat rekordy, pro házedla byla vypsána pravidla jednotlivých kategorií (podle rozpětí Class „A“ a „B“) a zaznamenávány rekordy. Vážnost určitě dodalo, že pod výkresy byly podepsány i jména známá a obvyklá spíše u větších a složitějších, třebas i motorových modelů – např. Frank Ehling, Paul Del Gatto, W.A.Dean či Bill Dean (i firma Keil Kraft Kits nemohla být pozadu!). Už tehdy bylo základním rozdělením házedlo tak jako dnes – halové (indoor) a venkovní (outdoor). Dále se modely začaly označovat dodnes platnými a používanými zkratkami – HLG (hand launched glider = start vypuštěním či hodem rukou) – CLG (catapult launched glider = start katapultem, nyní moderně opět létané vystřelovací kluzáky) či prostě jen GLIDER (kluzák), a ty se buď jen tak pohazovaly, vlekaly či se s nimi ochutnávalo svahové létání (poznámka: kategorii DLG – discus launched gliders = start diskovým hodem, dnes řečeno „kruhový hod“ ještě nejspíš neznali nebo modeláři nepoužívali).
Pro nadšence volného letu s chutí si zavzpomínat třeba i na své počátky, a také pro potencionální účastníky našich sletů (případně i soutěžních klání, která se plánují) jsme připravili galerii obrázků – náhledů na plánky modelů, vyhledaných a sesbíraných v síti internetu dle zadaných kriterií (tedy dle zvyklosti KHMM do konce roku 1950 a s rozpětím do 20“, které jsme si tak nějak dali jako mezní). Připravili jsme pouze modely s prokazatelným původem (a datem vzniku), aby nedošlo k třenicím…
Tuto galerii si můžete prohlédnout zde:
Pokud se vám tu nějaký model zalíbil a nevyčtete z náhledu na výkres jeho jméno, rok či rozpětí – tohle vše vám vypoví vlastní název obrázku (I – info v pravém horním rohu okna). A pokud si některý chcete přímo postavit – není vůbec nutné tento náhled stahovat a zvětšovat! K většině těchto předloh máme připraveny originální podklady, které obsahují převážně i popis stavby, fotografie a také stavební výkres vyšší kvality, nezřídka kdy k tisku přímo v měřítku 1:1. Stačí se obrátit na „galeristu“ (scmodels@atlas.cz) a obdržíte vyžádané podklady e-mailem – pokud si je však sami nevyhledáte na svých oblíbených webových stránkách.
Tuto galerii a „archív“ hodláme dále udržovat a rozšiřovat, jak jen to půjde – proto je na místě výzva:
možná jste už dříve narazili na stavební výkres modelu, o kterých tu dnes píšeme a uschovali si jej – chybí-li v naší sbírce, prosíme podělte se a zašlete nám jej, rádi jej přidáme k ostatním pro potřeby nás všech i budoucí, děkujeme…
Bohužel sbírka neobsahuje jediný český model – hold balsy bylo v inkriminovaném čase vždy pomálu a šetřilo se s ní pro vyšší cíle, a když už se stavěly kluzáky – tak spíše svahové a z důvodu tuzemských materiálů a potencionální létavosti téměř vždy nad rozpětí 500mm. Pomineme-li tedy papírové modely, zveřejněné v časopisech Mladý letec, Mladý konstruktér či jiných časopisech pro mládež, ty jsou však z důvodu jejich životnosti a jistě i nevýkonnosti odsouzeny k nepublikování zde v galerii. Ale možná se pleteme a najde se takový? Uvidíme časem… způsob létání s modely je jen a jen na nás – samozřejmě tu uvažujeme dodržení „Pravidel pro stavbu modelů dle KHMM“, případně bude na organizátorech jednotlivých sletů a podujetí a vyhlášeno předem. Možná budeme modely v duchu jejich jmen házet, klouzat z kopce, vystřelovat praky či provizorním „gumicuku“ z trenýrkové gumy … Ale vždy to budeme dělat pro radost, s úctou k historii a s ohledem na bezpečnost nás i okolí – on i malý model dokáže udělat neplechu, zvláště použijeme-li modely CLG (už přeci víme, které to jsou ).
V Rudě nad Moravou 25.2. 2017 Michael Vosika