Pět let existence Klubu historických modelů a motorů CZ.
Vůbec se to nezdá, ale 1. listopadu uplynulo 5 let od spuštění prvního webu Klubu historických modelů a motorů CZ. K tomuto datu oficiálně datujeme vznik první formy existence internetového seskupení. Při jeho založení jsme si neuměli představit, kam se bude klub ubírat a zda se podobného výročí někdy dočká. Měli jsme jasno pouze o základních principech přístupu k historicko – modelářské problematice a zásadách, které budou činnost klubu jasně vymezovat. Dovolte mi, abych krátce připomněl okolnosti vzniku KHMM a důležité milníky pětileté historie klubu.
Počátky a příčiny vniku klubu věnujícího se historickým leteckým modelům, motorům a historii leteckého modelářství musíme hledat mnohem dále v minulosti, zhruba v letech 2007 – 2008. V této době se počala formovat na celostátních sletech SAMu 78, tehdy v Chotěboři, menšinová skupina modelářů historiků, soustředěná kolem Jaromíra Pipka, Petra Knoba, Ľuba Hrnčára, kteří nesouhlasili s příliš volným pojetím historických modelů provozovaných pod hlavičkou klubů SAM na našem území. Vadilo zejména volné měřítko stavby, nedoložená dokumentace, záměna stavebních materiálů a hlavně masivní příklon k elektropohonu, který nemohl v uvedené době vzniku modelů tyto pohánět. Ľ. Hrnčár se stal zakladatelem a zároveň majitelem SAMu 122 a modeláři vyznávající více autenticity v historickém leteckém modelářství v Čechách a na Slovensku se začali scházet na akcích tohoto klubu a publikovat své modely a názory na webových stránkách klubu, které byly velmi vyhledávané. Jednoduchá, jasná a zároveň vcelku důsledná stavební pravidla přitahovala řadu historiků se zájmem o stavbu a provozování replik historických modelů. Klub měl i řadu příznivců, nejen v Čechách a na Slovensku. Byl vpravdě klubem nadregionálním. Za dosud, vlastně ne plně vyjasněných okolností, došlo v srpnu 2011 k neshodám mezi majitelem klubu a zejména členy z Čech, kdy majitel požadoval větší autenticitu ve zpracování nepodstatných detailů modelů a spojil členství v klubu s novou přihláškou, čímž měli pravděpodobně členové vyjádřit svojí podporu a loajalitu. Většina členů a bývalých příznivců z Čech tuto situaci odmítla.
Ještě společně na sletu v obci Ilia na Slovensku pod hlavičkou SAMu 122. Za měsíc bylo vše jinak…
Vznikla tak otázka: „Jak dál“?. Bylo zřejmé, že musíme jednat hlavně rychle, protože bylo třeba naši činnost nějak obnovit a pokračovat ve sletech a akcích, které jsme měli v Čechách naplánované ještě pod hlavičkou SAMu 122.
Na sletu v Mýtě 2011 jsme se sešli již samostatně a hlavním iniciátorem vzniku nového klubu se stal Láďa Kulhavý.
Nejaktivnější skupina zhruba ve složení Jaromír Pipek, Láďa Kulhavý, Petr Knob, Zbyněk Vedral a Karel Slupský začala, hlavně po internetu, intenzivně spolupracovat při stanovení Stavebních pravidel klubu. Shodli jsme se na tom, že pravidla budou jednoduchá, srozumitelná a akceptovatelná každým modelářem i měně zručným, který chce stavět historické modely, které se co nejvíce blíží svým předlohám, bez zbytečného lpění na detailech ale v zásadě vedoucích k vytvoření replik s velkou mírou shody s originálem. Nechtěli jsme však jít cestou stavby maket původních modelů, neb tato činnost by odrazovala řadu jinak schopných modelářů, kteří prostě nemají tolik času ke stavbě a provozování modelů. Uvedli jsme v život termín: Historický letecký model s velkou mírou autenticity, stavíme tedy tzv. autentické historické modely. Základní teze na kterých jsme se shodli byly a jsou dodnes zhruba následující:
1/ Zajímá nás období do konce roku 1950 označované obecně jako Old Timer.
2/ Modely smí být pouze v měřítku 1:1 s originálem.
3/ U motorových modelů musí být zachován charakter původního pohonu, na použití originálních motorů netrváme. Není ale možné měnit spalovací, nebo gumu za elektro.
4/ Plán modelu musí být doložen publikací v odborném tisku, samostatným vydáním, nebo autorizován samotným konstruktérem za jeho života.
5/ Ke stavbě je nutno použít původní materiály v co největší možné míře, potahový materiál musí být papír, plátno, nebo napodobovat strukturu výše jmenovaných.
6/ Při úpravě na RC se toleruje řízení dvěma funkcemi a motoru, kormidla musí zachovat filosofii konstrukce, nesmí se měnit profil ani půdorys.
Takto nádherné repliky vznikají aplikací Stavebních pravidel klubu. František Kohout a jeho Low Wing Monolpane C.E.Bowdena z roku 1937. Originál motoru Atwood Champion .60. Na světě létá ještě jedna známá replika tohoto typu v Anglii. Model byl oceněn titulem Model roku na výstavě Model Hobby 2016.
Po stanovení těchto pravidel jsme počali vytvářet název klubu a jeho logo. Času bylo málo a byly různé návrhy. V této době jsme již definitivně vyloučili vznik vlastního SAMu, neb bychom se pouze ztratili v anonymitě stávajících klubů bez čehokoliv zajímavého. Také jsme chtěli vyjádřit, že klub bude dávat prostor sběratelům modelářských motorů a výrobcům jejich replik. Na současném názvu jsme se shodli zhruba po měsíci diskusí a koncovkou CZ jsme dali jasně najevo, kde modely převážně vznikají a kde klub sídlí. Ve stejné době vznikalo i logo klubu. Aby dominoval model Satyr tuším navrhl Jaromír Pipek, neb se právem jedná o klenot české konstrukční školy. S Grafickým návrhem do současné podoby si potom pohrál Zbyněk Vedral.
Hned následující rok naší činnosti byl poměrně úspěšný, hlásila se řada zájemců o členství. Mnozí ani přesně zřejmě nevěděli, co chce klub prosazovat a tak často zase klub opouštěli poté, co zjistili, že skutečně s elektrolety klub reprezentovat nemohou a na našich akcích nelétají, stejně jako řada historicky nezdokumentovaných modelů vydávaných bez ověření v modelářských časopisech v Česku…. Někteří také nepochopili, že být členem klubu vyžaduje alespoň minimální ochotu k mailové komunikaci, a alespoň 1x ročně projevit nějak svoji aktivitu… S těmito virtuálními členy jsme se časem také rozešli stejně jako s těmi, kteří odmítli dodržovat naše stavební pravidla na akcích klubu. Celkem klubem za 5 let činnosti prošlo odhadem asi 80 modelářů a stabilní počet se po celou dobu pohybuje okolo padesátky. Ostatně seznam našich členů je veřejný….
Rok 2012: Tolik autentických replik se sešlo hned v prvním roce činnosti klubu na velmi pěkném a oblíbeném místě našeho setkávání v Rožmitále pod Třemšínem.
Přibližně po 1/2 roce činnosti vstupuje do klubu Stan Štembera a jako profesionál v IT technologiích vytváří nové, dosud asi nejlepší webové stránky klubu. Aktivně též modelařil a podílel se na vedení klubu. Stále více však bylo časem zřejmé, že jeho směřování vede spíše k historicko-modelářské badatelské činnosti a jeho představy se zřejmě rozcházely s realitou členů prakticky stavějících létající repliky a navštěvujících slety klubu. Za, pro mne ne zcela jasných důvodů, opouští Stan v listopadu 2015 KHMM včetně všech svých příspěvků na webu…. Určitě mu však patří i dnes dík za práci, kterou ve prospěch webu a klubu odvedl.
Stan Štembera na sletu v Rožmitále pod Třemšínem v roce 2012.
Jak jsem již uvedl, činnost klubu není jen o webových stránkách. Ty sloužily a slouží hlavně ke komunikaci, jsou pouhým prostředníkem mezi členy a zájemci o naši činnost. Mohou být výborné, horší, lepší ale podstata činnosti klubu je v jeho praktické činnosti, sletech a setkáních a také v prezentacích činnosti. Velmi významnou aktivitou, organizačně asi nejnáročnější z našich činností, jsou prezentace klubu na výstavách Model Hobby. Poprvé jsme byli osloveni organizátory již před čtyřmi lety. Letos jsme vystavovali na 25. ročníku počtvrté… Poprvé to pro nás bylo velké překvapení, že jsme byli vybráni majitelem výstavy právě my, když oficiálně fungují jen v Čechách 3 SAM kluby. Považovali jsme to za velkou poctu a ocenění naší činnosti. V průběhu čtyř ročníků získaly modely našich členů několik ocenění „Model roku“. Na náš dotaz, proč jsme oslovováni v posledních letech my, nám majitel výstavy odpověděl přibližně následovně: Modely členů Vašeho klubu jsou ze všech skupin historického modelářství nejvíce autentické a nejvíce zajímavé…. To dokáže zahřát u srdce všechny členy, kteří se na výstavě aktivně podílí…. Děkujeme!
V předvečer otevření 25. ročníku výstavy Model Hobby. Expozice KHMM byla zhruba dokončena.
V průběhu 5 let stoupal počet pořádaných letových akcí, svoje místo si získal i takzvaný neletový slet klubu, prosté zimní setkání v hospodě s poklábosením o modelařině a také našich cílech a směřování klubu.
2. neletový slet v Praze 18. 1. 2013
Většina našich akcí je organizována jako volné létání pro potěchu duše, ale často pořadatelé vkládají nějakou jednoduchou soutěž pro pobavení. Typ soutěže je zcela o nápadu organizátora sletu, nebo o tradici… Některé slety jsou organitovány třeba jako detonační, jiné mají monotypovou vloženou soutěž, jinde se létá „pětiminutovka“. Že jsou modely dle našich pravidel schopné dosahovat i na mezinárodním poli úspěchů jsme si dokázali v roce 2015 na ME SAMu v Ivančicích: V kategoriích kde v minulosti dominovali pouze zahraniční účastníci jsme získali 1., 3. a 5. místo v kategorii OTMR A a v technicky nejnáročnější kategorii OTMR C obsadili naši členové 2., 3., 4. a 5. místo!!! Potvrdilo se tak, že k úspěchu není třeba historické modely nijak upravovat.
Klubový tým na ME SAMu v Ivančicích v roce 2015.
Asi před třemi lety jsme se začali zabývat myšlenkou volně létajících historických tyčkových kluzáků na svahu. Zrodilo se tak „Vosování na svahu“. Letos budeme létat již třetí ročník na Sylvánu a před několika dny jsme odlétali 2. ročník celostátního sletu Vos na svahu na Vysočině. Letos se účastnilo celkem 20 modelů z celé republiky. 2x více než loni.
Vosí slet v Novém Studenci na Českomoravské vrchovině.
Nejen ze stavby a létání historický modelář živ je… V průběhu loňského roku jsme často slýchali: Je škoda, že nejste pravým klubem, jste vlastně takové internetové NIC.. Faktem je, že v klubu vzniká řada dobrých nápadů, unikátních modelů, postupů a fotografií, které nejsou autorsky nijak chráněny. Naše diplomy ze soutěží neměly žádnou právní hodnotu. Slety klubu měly právní rovinu pouhého přátelského létání na louce. Většině virtuálních členů to asi nevadilo, ale každý pořadatel sletu na sebe přebíral neúměrné riziko. Při jakékoliv škodě modelem je za škodu vždy odpovědný právě ten, kdo setkání svolal. Rozhodli jsme se ve vedení klubu tuto skutečnost řešit a klub se v letošním roce stal registrovaným spolkem, má svojí strukturu. Zároveň nám to umožnilo uzavřít pojištění na škodu vzniklou létáním s našimi modely na všech akcích, kde členové klubu létají nebo reprezentují svůj klub na cizích akcích. Není mi znám jiný modelářský klub, který by měl otázku pojištění takto řešenou. Pojistka je hrazena ze sponzoringu.
Pět let není mnoho v činnosti klubu. Prvních pět let činnosti Klubu historických modelů a motorů CZ mělo svoje bouřlivé příhody, období kdy činnost byla v některé oblasti na vrcholu, nebo naopak útlum v některé oblasti zájmu. Je to jistě normální ve všech klubech a obecně v zájmové činnosti. Stejně jako to, že v klubu jsou ty co „táhnou“ a ti, kteří se spíše „vezou“. Doufám, že jich v budoucnu bude co nejméně, ale chápu, že jsou v životě lidském období, kdy se daří více a kdy méně. Je to tak asi normální.
Velmi aktivním motorářem je Ladislav Davidovič. Jeho replika Alko 7,5 ccm je mistrovským dílem. Členem KHMM je od jeho založení a aktivní je i jako pilot.
Za vedení klubu si myslím, že se jako celek nemáme za co stydět. Pestrost typů modelů postavená s vysokou mírou autenticity v období naší činnosti a prezentovaná na našich sletech, nemá obdoby v žádném mě známém klubu věnujícímu se historickým modelům. Repliky některých modelů jsou velmi vzácné a prakticky je v letu nemůžete vidět nikde jinde než v našem KHMM. Právě v tom vidíme do budoucna hlavní smysl naší činnosti.
Neznám žádný jiný klub ve střední Evropě na jehož akci by se v jeden jediný den sešlo tolik autentických historických motorových modelů v měřítku 1:1 s původním charakterem pohonu většinou dokonce originálním…
V tomto týdnu připravoval předseda klubu kalendář akcí klubu na příští rok. Aktivit opět přibylo a je pravděpodobné i jedno velké překvapení. Myslím, že termínově jsme na hranici kapacity, kterou jsme schopni absolvovat tak, aby to ještě byla zábava. Nicméně platí, že vše děláme pro zábavu, proto, že máme modelařinu rádi a tak se můžeme zase těšit na řadu modelů, které se jistě příští rok objeví. Každý náš slet je jiný, některé máme rádi kvůli krásné přírodě, některé kvůli náplni akce a ostatní proto, že prostě bez nich nemůžeme být….
Jménem vedení klubu děkuji všem organizátorům akcí za obrovské množství práce, které věnují nám všem. Děkuji majitelům letišť a ploch, kteří nám vycházejí vstříc. Děkuji všem sponzorům, kteří naši činnost podporují dle svých možností. Děkuji všem aktivním členům za práci, kterou věnovali stavbě zajímavých modelů dle pravidel klubu a které se nebojí veřejně prezentovat na sletech a výstavách.
Doufám a věřím, že v dalších pěti letech se bude klubu dařit, že se stane trvale alternativou pro modeláře, kterým není blízká přílišná volnost stavebních pravidel v SAM klubech vedoucí často ke vzniku historických absurdit. V letošním roce se klub stal více otevřeným pro ostatní modeláře, nečleny, kteří se účastnili našich sletů. Přeji si, aby se tato skutečnost opakovala i v budoucnu. KHMM je klub otevřený svými akcemi všem modelářům, kteří respektují Stavební pravidla klubu.
Historikům 3x zdar!!!
Psáno v Plzni 31. 10. 2016 Dr. Karel Slupský