Vzpomínka na letce, modeláře, přítele a kamaráda. Jaroslav Prchal 29.6.1926 – 3.11.2015
Jaroslav, rodák z Jindřichova Hradce, se již jako žák obecné školy seznamoval s taji a krásou leteckého modelářství. V září 1937 jako malý skautík pomáhá hledat hlášení shazovaná v Jindřichově Hradci při III. národním letu RČS.
V červnu 1938 soutěžil s modelem na gumový pohon na velkém „Branném dnu“. Na jaře roku 1941 se mu podařilo dostat se do Baťovy školy Mladých mužů v Sezimově Ústí. Učaruje mu mimo letectví také strojařina. Zde pokračuje ve své modelářské činnosti a modeláři ze Sezimova Ústí, díky Jardovi začínají spolupracovat s modeláři z Jindřichova Hradce. Do tohoto období také spadají první pokusy o výrobu modelářského motoru. Po skončení školy je nasazen do letecké továrny Avie v Praze. Má to štěstí, že se dostává do oddělení leteckých motorů.
V létech 1943 a 1944 se účastní s kamarády z Jindřichova Hradce a Sezimova Ústí, závodů v Kyjích u Prahy. Po válce nastupuje do Vojenské školy leteckých mechaniků v Liberci (VOŠLM) 1945 – 1947. Začíná také plachtařský výcvik a získává stupně „A“, „B“ a „C“ s pořadovým číslem 971.
Pak už to byl jen krůček ke vstupu do Aeroklubu Liberec, stává se zaměstnancem Krajského aeroklubu 1953 – 1955. Získává kvalifikaci instruktora bezmotorových letadel. Pomáhá s výcvikem plachtařů i v rodném Jindřichově Hradci. Motorově létal jako obchodní pilot vlekař, vysazovač, ve dne i v noci. Jeho aktivní letecká činnost je od r. 1945 – 1986.
Dlouhá léta vykonával funkci předsedy aeroklubu Liberec 1975 – 1988. Za své mimořádné zásluhy o letectví obdržel v roce 2002 od FAI diplom Paula Tissandiera. Patnáct let byl aktivním členem odbočky Svazu letců v Liberci.
Po skončení pracovního poměru v KA nastupuje v roce 1955 jako konstruktér (velmi úspěšný) v závodě Elektro-Praga Jablonec nad Nisou.
V důchodovém věku se stále věnuje leteckým modelům, publikační činnosti a je aktivním členem modelářského klubu v Liberci, a posléze pak ve sdružení “Klubu historických modelů a motorů“ kde rozdává své hluboké znalosti z modelaření a letectví. Nemalou měrou taktéž přispěl svoji publikační činnosti Technickému muzeu v Bílém potoce v Jizerských horách. Jarda i přes svůj vysoký věk neustále brouzdal po internetu, mailová komunikace mu nebyla cizí a dokonce měl (a má) svůj profil na Facebooku. I zde se snažil rozdávat svoje vědomosti široké veřejnosti.
Jarda během svého života postavil opravdu pěknou řádku leteckých modelů (ale i jiných). Vzpomenu jeho Stříbrného Šípa, s kterým létal na ME 2005 historických modelů ve Dvoře Králové nad Labem. Vlastně je to letos deset let a Jardovy bylo v době konání 79 let. Přátelé, chtěl bych mít v tomto věku stejnou vitalitu a smysl pro odhodlání.
Z posledních Jardových leteckých modelů musím vzpomenout elektrickou Lazy Bee
a legendárního Antaresa.
A jak sám Jarda říkával: „pro mne to vlastně žádný historický model není, jelikož jsem jej zažil a několikrát i postavil“. Měl jsem tu čest pro tento Jardovo model zhotovit podvozek, protože Jarda již ve svém novém bytě nedisponoval nářadím jako je velký svěrák a pořádná pájka. Posledním Jardovým modelem byl „létající člun“, ale nechme raději promluvit Jardu…
Přátelé,
posílám pár fotek, co jsem si nadělil k 89 narozeninám, bohužel to není historik, ale bylo mně líto, že se u mne už tolik let povaluje kdysi pěkně létající éro. Protože jsem nemohl po tolika letech najít křídla, (byla to zkrácená polystyrenová křídla Modela, nakreslil jsem nová a Stan mi vyřezal perfektní žebra, v rámci totální elektrifikace všech modelů kromě Antarese, jsem ho osadil Speedem 400 s převodovkou, myslím, že to bude stačit, protože bez potahu to váží 800g. Já prostě už na éra se spalováky nemám a tak mně omluvte, čeká to na každého, kdo to tak dlouho vydrží jako já. Takže velký dík Stanovi.
Všechny zdraví Jaroslav.
P.S. Je to foceno na válendě, stůl se bohužel u mě v pokoji nevyskytuje, ale bylo ustláno…
Jarda se stále těšil optimismu a přiměřenému zdraví jeho věku. O to více mne, ale i ostatní překvapila smutná zpráva. Ve věku svých nedožitých devadesáti let věku nás Jarda opustil. Navždy odešel do leteckého nebe a bude na nás všechny odtud dávat pozor.
Čest jeho památce !!!
Foto: Jaroslav Suchomel a archiv Jardy Prchala