Podzimní „Vosí slet“ na svahu. Informace pro zájemce, členy i nečleny KHMM.
Letní sletová sezona se v KHMM pomalu překlápí do své druhé poloviny. Vše probíhá dle plánu, na sletech se objevují stále nové a neokoukané modely, zajímavé motory a tradičně řada nových nápadů. Často odpovídám na otázku: Bude ten „ Svahový Vosí slet“ na Vysočině, o kterém jste psali?
Ano, svahový Vosí slet bude dne 24. 10. 2015.
V následujících řádcích shrnu všechny podstatné informace pro všechny případné zájemce o tuto akci, jak členů KHMM, tak případných zájemců mimo klub, tak, aby všichni stihli přípravu správné Vosy.
K technickým podmínkám:
1/ Všechny modely Vos musí splňovat datum vzniku konstrukce do 31. 12. 1950. Tuto podmínku splňují následující typy Vos: Vosa S 1948 a Vosa S 1949 G /s gondolou/ konstrukce Radka Čížka a tzv. Vosa 2 vydaná plánem z roku 1949 v nakladatelství Vyjalet, v současnosti vyráběná jako stavebnice Classic Models. /Konstrukce R. Čížek, kreslil Tvrdek/. Modely musí souhlasit konstrukčně s původní předlohou jak velikostí, tak použitým materiálem.
2/ Nejsou přípustné žádné konstrukční úpravy nosných ploch, geometrie konstrukčních prvků, záměna překližky za balsu, uzavřený torzní nosník konstrukce trupu, použití laminátových předtvarů hlavice trupu, „páskování“ žeber uhlíkem a podobná „vylepšení“ prováděná některými modeláři. V této souvislosti upozorňuji zejména na vydaný plánek v RC Revue, který v žádném případě nesplňuje žádná kritéria historického modelu a není v žádném případě konstrukcí Radka Čížka. V seriózních klubech věnujících se historickému modelářství, jej nelze jako historický model akceptovat.
3/ K potahu nesmí být použity čiré nažehlovací folie bez struktury vlákna, nebo papíru.
4/ Použití RC Vos je možné, pokud jediná úprava spočívá v oddělení části směrovky a výškovky, při zachování původního uspořádání konstrukce s nezbytným doplněním nosníku, nebo v plovoucí úpravě kormidel a změnách sloužících k uložení RC soupravy.
5/ Použití determalizátoru a nezbytné úpravy pro časovač je povoleno, stejně jako použití dohledávacích zvukových zařízení.
Soutěžní pravidla:
1/ Modely startují hodem z ruky do údolí.
2/ Měří se celková doba letu do dotyku se zemí, překážkou, nebo ztrátou viditelnosti modelu.
3/ RC Vosy letí jako neřízené. Zásah radiem znamená ukončení měřeného letu!
4/ Podle počasí a náročnosti terénu se poletí minimálně šest, maximálně 10 letů.
5/ Při letu kratším 10 sec. je nárok na 1 opravu, ale započítává se poté jakýkoliv výsledek opravy.
6/ Létáme za každého počasí.
Místa létání:
Podle povětrnostních podmínek budeme slétávat některý z kopců v okolí Ždírce nad Doubravou na Českomoravské vrchovině. V okolí je řada vhodných travnatých kopců, kde v době vegetačního klidu nelze naší činností způsobit jakékoliv poškození vegetace. Jedná se o svahy s převýšením asi 30 – 45 m nad terénem a dostatečně velkou travnatou a rovinatou plochou pro bezpečné přistání modelů. Orientace na vítr je přibližně od Z, SZ, S, SV až okrajově po V. Po zkušenostech z Plzně je však volné svahové poletování Vos možné i bokem k větru, nebo dokonce po větru. Meteorologickým podmínkám přizpůsobíme místo startu tak, aby nedocházelo ke zbytečným poškozením, nebo ztrátám modelů.
Pravděpodobné místo létání zachycuje následující snímek. Převýšení asi 40 m, pohodlný příjezd pod kopec s dobrou možností odstavení vozidla u polní cesty, cesta vzhůru cca 100 m. K létání bude stačit polovina výšky kopce. Vše má travnatý a udržovaný porost bez překážek s dostatečně velkou plochou pro přistání modelů.
Poznámka pro historiky – větroňáře: V případě příznivého větru jsou svahy mimořádně vhodné i pro svahové polétání s historickými větroni, ostatně celá řada z nich byla pro svahové létání konstruována a létání na svazích bylo v minulosti běžné! Vezměte s sebou tedy i svoje větší historické RC větroně, v případě pěkného počasí a správného větru je využijete k nevšednímu zážitku z létání na svahu. V uvedených terénech se běžně létají i soutěže větroňů F3F.
Místo srazu účastníků:
Sejdeme se na velkém parkovišti na nádraží ve Ždírci nad Doubravou. V bezprostředním okolí srazu se nachází i Penzion Filippi s výbornou kuchyní a možností ubytování. Protože se jedná v podstatě o poslední větší akci KHMM v letošním roce, byla by i možnost k setkání členů klubu z pátku na sobotu v uvedeném penzionu, posezení, popití, zahrání bowlingu… http://www.hotel-filippi.cz/. Pokud by byl o toto pojetí akce zájem, bude v obvyklém termínu před akcí otevřena registrace účastníků s možností ubytování v případě zájmu. Bude upřesněna i hodina srazu účastníků k odjezdu do asi 6 km vzdáleného terénu.
Diplomy a ceny:
Každý účastník, s Vosou odpovídající pravidlům, obdrží originální pamětní diplom na tuto akci, vítězové potom diplom za umístění. První cenou bude tradičně, jako na akci v našem zimním seriálu, láhev pravé skotské.
Startovné:
Startovné se tradičně nevybírá, jedinou podmínkou účasti je správná Vosa ve smyslu výše uvedených pravidel.
Vosímu slétávání kopců na Vysočině 3x zdar !!!