Historický model POWERHOUSE (část druhá)
V minulé části jsem končil konstatováním, že čekám na přírodní Solartex. Bohužel jej neměl ani výhradní dovozce firma Hořejší – www.horejsi.cz . ak jsem se prohnal netem a myslel jsem si, že bych jej mohl najít v některém z internetových obchodů. Bohužel tomu tak nebylo. Nakonec jsem se s Ivanem Hořejším domluvil na návštěvě Plzně, a že prý něco vybereme. Předně, odstín antik jsem již nechtěl, protože tímto mám již potažena dvě éra. Pošilhával jsem po odstínu Linen – plátno. Taková zajímavá barva, něco mezi antikem s nádechem do fialovohnědé…. Tak jsem vyrazil do Plzně a nakonec vše dopadlo úplně jinak. V předcházejícím odpoledni byla totiž dodána nová zásilka potahových materiálů, včetně Solartexu v provedení Natural! Tak jsem zakoupil desetimetrovou roli a pln blaženosti jsem odjel domů natěšen na potahování modelu Powerhouse.
Solartex Natural krásně imituje plátěný potah a je mírně průhledný a tak dává vyniknout konstrukci modelu. Práce s ním je pohodová. Díky tomu, že neobsahuje žádné barvivo, tak je také ze všech „texů“ nejlehčí. Co více si lze přát? Potahování Powerhouse jsem si ponechal na víkend a začal jsem ocasními plochami, to abych se s tím naučil potahovat …
Po zdárném potažení ocasních ploch jsem se dal do křídla modelu. Jen se několika větami vrátím k potahování. Používám klasickou modelářskou žehličku. Teplota, je nastavena asi tak na čtyřicet procent rozsahu teploty. Po potažení vypínám potah horkovzdušnou pistolí, teplotu si musí každý vyzkoušet sám dle použité pistole. Ale zpět ke křídlu: záležitost sobotního odpoledne.
Následoval trup. Opět žádné překvapení. Měl jsem akorát starost z oblého předku trupu. Ten jsem potáhl pomocí přetažené fólie bočnic a spodku modelu. Celkem se to povedlo.
Tak jsem Powera během víkendu potáhnul. Vím, určitě, že se to nechá zvládnout rychleji, ale proč? Stavby si člověk užívá a není potřeba někam pospíchat. Zatím je ještě zima a celá sezóna je před námi. Pomalu jsem začínal přemýšlet nad písmenky a celkovým barevným rozvržením modelu. Písmenka jsem si vybral a dle návrhu mi je opět připravil Miloš. Ještě jednou díky! Jsou vyřezána na plotru z černé fólie a zbytek je natištěn jako samolepky na foĺii průhlednou. V podstatě takto osazuji všechny svoje historické, ale i jiné modely.
Písmenka jsem si vyzvedl v končícím pracovním týdnu a cestou zpět domů jsem se zastavil v prodejně barev a laků. Stále jsem nebyl rozhodnutý pro daný typ odstínu. Po několika minutách, kdy jsem prohlédl několik barev a možná začal býti podezřelým jsem si zakoupil dva spreje sytě červené barvy. Nakonec, velkého, červeného historika zatím ve svoji flotile nemám. V sobotním dopoledni jsem započal s maskováním křídla. Používám elektrikářskou pásku, která je značně ohebná a po přižehlení drží i plynulé oblouky a barva se pod ní nedostane.
Tedy je vše zdárně ohraničeno a nyní se musí zakrýt vše ostatní. Používám novinový papír a papírovou lepenku. Jenom musím upozornit, že papír bývá v některých místech perforovaný, tedy děravý. No a potom to je mazec, pomůže jen hodně acetonu… Znám to z vlastní zkušenosti při stříkání jednoho z modelů. Zde naštěstí proběhlo vše hladce a k plné spokojenosti.
Následně je vše pomalu a pečlivě odmaskováno a objeví se celkem jasné kontury barevného nástřiku. Tak to ponecháme do dalšího dne vytvrdnouti a pustíme se do dalšího dění.
V nedělním brzkém dopoledni začínám nanášet černé lemování. To je zhotovené pouhým nařezáním proužků, z černé samolepící fólie a poté je již přikročeno k nalepení písmenek a obtisků. Vše za pomoci přenášecí pásky.
|
|
Vše je polepeno a nyní přichází ke slovu žehlička s ochranným látkovým návlekem. Písmenka, linky a samolepky je potřeba zažehlit do Solartexu. Poté máme stoprocentní jistotu, že bude vše náležitě držet.
Venku se trochu vyčasilo a tak beru Powerhouse na další statické focení do přírody….
|
|
|
|
|
|
Tak, to zatím vypadá na konec druhé části… V dalším dílu bude dokončení modelu a jeho vlastní zalétnutí. Pokud půjde vše dobře, tak by tomu mohlo být kolem poloviny března. Pokud bude vhodné počasí…
Historikům třikrát zdar !!!