4. ročník slétávání Sylvánu v Plzni zahájen.
S obavami jsem sledoval vývoj počasí od středy. Přechod velmi větrného počasí dával tušit, že by se mohla v prvním kole 4. ročníku seriálové soutěže „Vosování na Sylvánu“ v Plzni, opakovat letošní situace z Českomoravské vrchoviny, kdy bylo prakticky nelétatelno. Bůh povětří Zeus se však v sobotu 16. 12. 2017 umoudřil a tak jsme se mohli sejít, za vcelku příznivého počasí, na již tradičním místě, pod rozhlednou Sylván v Plzni. Vítr do 3 m/sec západních směrů vydržel po celou dobu soutěže.
Ve 14 hodin se na svahu sešlo celkem 15 aktivních vosařů a také několik diváků. Objevili se i noví nadšenci, někteří skalní účastníci naopak chyběli. Na svém místě byl i náš tradiční časoměřič Václav Křen a tak mohla první soutěž zimního seriálu létání na svahu začít.
Létání s neřízenými modely školních kluzáků na svahu má svojí zcela specifickou a prakticky neopakovatelnou atmosféru. Prakticky každý start má své specifické okamžité letové podmínky. Každý let je jiný. Je to úplně stejné, jako létání před 70. lety, kdy se s těmito modely létalo hlavně na svazích. Dnes jsme, bohužel, zřejmě jediným klubem v ČR, který podobné soutěže neřízených školních kluzáků organizuje. Před mnoha lety se Vosy stavěly ve školních kroužcích a potom se doslova házely na svazích a haldách. Byl to nejjednodušší způsob modelářského letu a poznávání jeho zákonitostí. Bezesporu byl jedním z faktorů vzniku silné modelářské generace padesátých a šedesátých let a také řada z nás takto začínala. Je jiná doba, my dnes již „přerostlí junioři“ s nostalgií vzpomínáme na své první modelářské zkušenosti. Jsem rád, že tak činíme s modely v terénu a nikoliv v hospodě u piva. Je to asi tím, že nás to prostě stále baví a přitahuje. Přesto se občas objeví někdo nový, školou ještě povinný, koho klasická modelařina chytne a nelituje obětovat čas a námahu potřebnou ke zhotovení modelu vlastníma rukama. Navíc modelu, považte, neřízeného. Na našem dnešním setkání se takto objevil s pěknou Vosou žák Lukáš Běhounek. Tak Lukáši, hodně zdaru v dalších kolech.
Na startu se dnes stála chvílemi fronta, Václav Křen byl stále v permanenci. Změřil všech 90 soutěžních letů a k odlétání šesti soutěžních letů stačilo zhruba 90 minut.
V několika následujících fotografiích Vám přiblížím jedinečnou atmosferu dnešního létání. Není to paráda? Nadšení, radost z letu vlastního modelu, pocit sounáležitosti ke skupině lidí se stejným koníčkem a vztahu k modelům a jejich historii.
Počasí vydrželo, řádně zabláceni ale šťastni, s množstvím zážitků, příjemně unaveni jsme se sešli k vyhlášení výsledků. Na nástupu obdrželi všichni pamětní kalendářík. Přítomní účastníci podzimního sletu va Vysočině obdrželi ještě pamětní kalendáříky na tuto jedinečnou akci, pro nepřítomné jsou rovněž připraveny. Vítězem dnešního kola seriálu se stal Jirka Veinfurt výkonem 183 sekund ze šesti měřených letů, což představuje průměr 30,5 sec na jeden let. Vzhledem k počasí, slušný výkon. Za vítězství obdržel originální stolní kalendář z vosařských soutěží KHMM. Zároveň dnes vytvořil výkonem 50 sec. nejdelší let dne. Druhé místo získal Ivan Kocián a na třetím mistě skončil Dušan Ibehej z Holýšova. Vše je patrno ze startovní tabulky.
Závěrem nezbývá, než poděkovat všem za účast a perfektní výkony. Majiteli pozemku děkuji za vstřícnost naší aktivitě a za perfektní přípravu terénu. Věřím, že se v dalších kolech setkáme i s dalšími vosaři, kteří dnes chyběli.
Druhé kolo seriálu se bude konat na stejném místě a ve stejný čas v sobotu 6. 1. 2018 za každého počasí.
Fotogalerii z dnešní akce naleznete zde:
Psáno v Plzni 16.12.2017 Dr. Karel Slupský